Kawa w ciąży – czy picie kawy w ciąży jest bezpieczne? (aktualizacja 2022)

Kawa w ciąży, kofeina ciąża, dietetyk Paulina Lesicka

Kawa w ciąży, czy mogę ją pić? Czy picie kawy w ciąży jest bezpieczne dla mojego dziecka? Jak kofeina wpływa na mnie i moje dziecko? Czy powinnam zmienić rodzaj wypijanej kawy podczas ciąży? – takie pytania zadaje sobie wiele przyszłych mam. Czy mnie to dziwi? Absolutnie nie! Jesteśmy przyzwyczajone do smaku kawy, jak też rytuału jej parzenia i często nie wyobrażamy sobie bez niej poranka. W głowie pojawiają się jednak tego typu pytania, bo chcemy, by to co jemy i pijemy było bezpieczne dla naszego maluszka. Jeśli Ty również jesteś jedną z mam, które zastanawiają się czy muszą zrezygnować z kawy w ciąży, to zapraszam Cię do lektury!

Kawa w ciąży, kofeina ciąża, dietetyk Paulina Lesicka

Wpływ kawy na organizm

Wiele z nas po wypiciu kawy odczuwa pobudzenie, zwiększoną koncentrację, mniejsze zmęczenie, a nierzadko poprawę nastroju. Nie inaczej jest po wypiciu kawy w ciąży. Wszystko to dzieje się dzięki kofeinie zawartej w kawie. Oddziałuje ona na pewne obszary w naszym mózgu, a dalej m.in. na układ hormonalny i krwionośny. Poprzez takie działanie doprowadza do przyspieszenia pracy serca, rozszerzenia naczyń krwionośnych, wzrostu ciśnienia tętniczego czy wydzielania serotoniny zwanej hormonem szczęścia. Odczucia płynące z naszego organizmu po wypiciu kawy są zależne od ilości kofeiny zawartej w napoju. Spożycie jej w dużych dawkach (powyżej 500 mg dziennie) może mieć negatywny wpływ na samopoczucie poprzez zbytnią pobudliwość czy bezsenność. W przyszłości może przyczyniać się do powstawania wielu dolegliwości, takich jak: stany lękowe, zaburzenia kardiologiczne czy problemy gastryczne.

Czy kofeina to tylko kawa?

Nikt nie ma wątpliwości, że kofeina znajduje się w kawie, ale czy tylko? Naturalnym źródłem kofeiny jest również herbata, kakao i czekolada. Niektóre słodycze czy napoje, jak cola i napoje energetyzujące również w swoim składzie zawierają kofeinę. Czasami dodawana jest także do środków przeciwbólowych i suplementów diety.

Kawa w ciąży, gdzie jest kofeina, dietetyk Paulina Lesicka

Kawa w ciąży – czy picie kawy w ciąży jest bezpieczne?

W 2015 roku EFSA, czyli Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oznajmił, że bezpieczne spożycie kofeiny w ciąży wynosi do 200 mg.  Jednak wiedza żywieniowa cały czas się aktualizuje. Powstaje ogrom nowych badań, które rzucają świeże spojrzenie na pewne aspekty i dokładnie tak samo jest w temacie picia kawy w ciąży. Według najnowszych badań niestety, ale nie można określić bezpiecznej dawki kofeiny w ciąży. Dlaczego? Spróbuję Wam to wyjaśnić na podstawie tego, co się dzieje, jak kawa w czasie ciąży wyląduje w naszym żołądku.

Spożyta kofeina jest wchłaniana z przewodu pokarmowego. Po około 20-30 minutach od momentu wypicia kawy trafia do krwi. Dalej jest rozprowadzana do innych narządów, w tym do wątroby, gdzie prawie w całości jest metabolizowana. U kobiet w ciąży ze względu na zmiany hormonalne oraz spowolnioną przemianę materii, zwłaszcza w okresie II i III trymestru, kofeina utrzymuje się do 18 godzin. Dla porównania u kobiet nie będących w ciąży czas ten wynosi około 4 godzin.

Kofeina z łatwością przenika przez łożysko do płodu i płynu owodniowego. Ze względu na to, że u rozwijającego się maleństwa wątroba, która odpowiada za metabolizm kofeiny nie jest jeszcze prawidłowo wykształcona, nie pozostaje też dla dziecka obojętna. Mały człowiek nie radzi sobie tak dobrze jak my z metabolizmem kofeiny, przez co czas rozkładu wydłuża się nawet do 150 godzin. To może negatywnie wpływać na transport substancji odżywczych od mamy do dziecka, co może skutkować mniejszą masą urodzeniową, jak też zwiększa ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu, a w przyszłości nadmiernej masy ciała u dziecka czy nawet białaczki. Ze względu na te niekorzystne następstwa jakie niesie ze sobą spożycie kofeiny oraz trudności rzeczywistej oceny jej spożycia, badacze uznali, że powinno się ją ograniczyć do jak najmniejszych dawek w czasie ciąży, a najlepiej do całkowitej eliminacji. 

 

Kawa w ciąży, kofeina ciąża, kawa ciąża, czy kawa jest bezpieczna w ciąży

Co więc zamiast kawy w czasie ciąży?

Kawa ze smakiem, lecz bez kofeiny? Jak najbardziej możliwe, a mowa o kawie zbożowej, np. kawie Inka. Jest to zdecydowanie najzdrowsza alternatywa wśród kaw dla kobiet w ciąży. Jej główną zaletą jest oczywiście brak kofeiny przy jednoczesnym utrzymaniu walorów smakowych. Kawa zbożowa jest również bogata w składniki prozdrowotne, jak np. witaminy, składniki mineralne, przeciwutleniacze czy błonnik pokarmowy, w tym inulinę, która reguluje metabolizm lipidów i węglowodanów. Do tego mimo, że nie zawiera kofeiny, może działać pobudzająco. Dzieje się to dzięki zawartym w niej węglowodanom, pozytywnie oddziałującym na nasz mózg.

Inną propozycją w czasie ciąży wobec tradycyjnej kawy jest kawa bezkofeinowa. Należy jednak pamiętać, że mimo swojej nazwy nie jest całkowicie pozbawiona kofeiny. Zawiera jej niewielkie ilości, bo od 4 do 8 mg kofeiny, ale przy dużym spożyciu w ciągu dnia może być także niebezpieczna.

Jak widzisz odpowiedź na pytanie „czy picie kawy w ciąży jest bezpieczne” nie jest jednoznaczna. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie dnia bez ulubionej kawy, pamiętaj by nie spożywać jej więcej niż 1-2 filiżanki w ciągu dnia i to po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Wysokie dawki kofeiny są naprawdę niebezpieczne dla Twojego maleństwa i nie ma co ryzykować jego zdrowia dla smaku porannej kawy!

 


Podsumowanie – kawa w ciąży

  • Kawa jest źródłem kofeiny, która w nadmiernych ilościach może być niebezpieczna dla Ciebie i Twojego dziecka.
  • Należy pamiętać, że nie tylko kawa jest źródłem kofeiny, ale też herbata, kakao, czekolada i niektóre środki farmaceutyczne.
  • Wg najnowszych doniesień naukowych niestety, ale nie można określić bezpiecznej dawki kofeiny w ciąży.
  • Dobrą alternatywą dla tradycyjnej kawy w czasie ciąży jest kawa zbożowa i kawa bezkofeinowa.

Paulina Lesicka, dietetyk psychodietetyk mam i dzieci, dietetyk dziecięcy Zdrowo Rośniemy

Masz obawy, czy kawa w ciąży nie zaszkodzi Twojemu dziecku?

Sprawdź moją ofertę

Cześć, nazywam się Paulina Lesicka i jestem dietetyczką oraz psychodietetyczką. Pomagam mamom takim jak Ty zadbać o swoją dietę w ciąży bez rezygnacji z ulubionego jedzenia, by w efekcie urodzić zdrowe dziecko!
Przewiń do góry