Cukrzyca ciążowa - jak obniżyć poziom glukozy we krwi?

Cukrzyca ciążowa to Twój problem? Zastanawiasz się, co jeść w cukrzycy ciążowej? A może wydaje Ci się, że Twój sposób odżywiania jest totalnie do zmiany, a Ty nie wiesz nawet od czego zacząć? Pomogę Ci! Poznaj 5 najważniejszych kwestii o które trzeba zadbać, by obniżyć poziom glukozy we krwi i mieć cukrzycę ciążową pod kontrolą.

cukrzyca ciążowa, dietetyk ciąża, dietetyk dla kobiet w ciąży Paulina Lesicka

Cukrzyca ciążowa - po 1. zadbaj o edukację!

Największy wpływ na poziom glukozy we krwi mają węglowodany, które spożywamy z posiłkiem. Warto więc wiedzieć, jakie produkty je zawierają i jak takie produkty można łączyć na talerzu, by poziom glukozy we krwi nie wzrastał po ich zjedzeniu zbyt gwałtownie. Zobacz na poniższej grafice, w jakich produktach znajdziesz wspomniane węglowodany, poza przychodzącymi na myśl słodyczami i sokami.

cukrzyca ciążowa, węglowodany, dieta w cukrzycy ciążowej, cukrzyca ciążowa – jak obniżyć poziom glukozy we krwi?

Jak łączyć produkty w cukrzycy ciążowej?

Jak już wiesz po zjedzeniu posiłku z przewagą węglowodanów dużo szybciej wzrasta poziom glikemii. Łatwo to wyjaśnić – zwyczajnie takie produkty mają sporą ilość glukozy. Dlatego zawsze powinnaś mieć na uwadze tą kwestię. Jednak niech nie przyjdzie Ci do głowy, by w cukrzycy ciążowej zrezygnować całkowicie z tego typu produktów – nie! Węglowodany to główne paliwo organizmu człowieka. Po prostu zawsze staraj się łączyć tego typu jedzenie z produktami białkowo-tłuszczowymi. Np. zamiast zjedzenia samej brzoskwini, wymieszaj ją z jogurtem naturalnym, do sałatki dodaj orzechy lub skrop ją olejem roślinnym. Można też zastosować zasadę, by produkty węglowodanowe po prostu wchodziły w skład posiłków głównych. Dlaczego? Bo w nich najczęściej mamy wszystkie grupy makroskładników, czyli białko, tłuszcz i węglowodany. Dzięki takiemu połączeniu glukoza zawarta w posiłku uwolni się dużo wolniej i glikemia nie wzrośnie nam do za wysokich wartości. By łatwiej Ci było prawidłowo zbilansować posiłek, poniżej znajdziesz modelowy talerz żywieniowy. Mam nadzieję, że ułatwi Ci to przygotowywanie posiłków w cukrzycy ciążowej (i nie tylko, bo to zasada, którą warto stosować u każdej osoby, w tym również u dzieci).

Cukrzyca ciążowa jak obniżyć cukier, co jeść w cukrzycy ciążowej,, Paulina Lesicka Zdrowo Rośniemy www.zdroworosniemy.pl

Po 2. w cukrzycy ciążowej zadbaj o regularność posiłków!

Kobiety z cukrzycą ciążową powinny spożywać sześć posiłków w ciągu dnia. Są to oczywiście śniadanie, obiad i kolacja oraz trzy przekąski, czyli II śniadanie, podwieczorek i przekąska przed snem. Jedzenie każdego z nich warto zaplanować w regularnych odstępach czasu. Serio, to nie jest ot tak wymyślone zalecenie, które eksperci dodają niemalże wszędzie, bo po prostu musi być. To zalecenie, które ma duże znaczenie, zwłaszcza, gdy borykamy się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Być może dobrze o tym wiesz i sama mogłaś u siebie zauważyć skutki nieregularnego jedzenia. Mogło to się zdarzyć, np. gdy od ostatniego posiłku minęły co najmniej 3-4 godziny, a po godzinie od zjedzenia pomiar glukozy był zdecydowanie za wysoki. Tak właśnie działa fizjologia naszego organizmu. Nasze ciało nie lubi długo czekać na nową dostawę glukozy i jakoś musi sobie z tym radzić.

By więc zapobiec takim wahaniom glukozy i tym samym łatwiej utrzymać prawidłową glikemię, zadbaj o stałe pory posiłków.

Więcej o planowaniu diety, o tym co jeść w cukrzycy ciążowej, a czego unikać przeczytasz w poniższym artykule.

 

Po 3. zadbaj o aktywność fizyczną w cukrzycy ciążowej!

Zaraz obok prawidłowej diety kluczowym elementem w cukrzycy ciążowej jest aktywność fizyczna. To właśnie wysiłek fizyczny potrafi zdziałać cuda w prawidłowym działaniu insuliny w organizmie. Jeśli zadbamy o codzienną dawkę umiarkowanego ruchu (jest to, np. 30 minutowy spacer), to wspomożemy utrzymanie prawidłowych wartości glukozy w krwiobiegu.

Cukrzyca ciążowa – po 4. zadbaj o samokontrolę!

Na pewno wiesz, że regularna kontrola glikemii z krwi jest konieczna, by poznać własną fizjologię organizmu w cukrzycy ciążowej. Jednak do wyciągnięcia wniosków dobrze jest mieć pełen obraz układanki, a nie pojedyncze elementy w postaci samych wyników. Skąd je wziąć? Z dzienniczka samokontroli, gdzie poza danymi z glukometru zapisujesz też, co jesz w ciągu dnia! Dzięki takim regularnym zapiskom, jesteś w stanie zauważyć po jakich produktach poziom glukozy we krwi jest za wysoki, a po jakich prawidłowy. To jest o tyle ważne, że fizjologia każdej kobiety w cukrzycy ciążowej działa nieco odmiennie i każda kobieta może reagować inaczej na ten sam produkt spożywczy. Jeśli chciałabyś zacząć prowadzić taki dzienniczek, by zobaczyć, jak to jest u Ciebie zacznij notować swoje menu i pomiary glikemii. Możesz do tego użyć zwykłego zeszytu lub kartki. A jeśli wolisz gotową planszę lub chcesz się zainspirować, by stworzyć własną tabelkę u siebie w notatniku, to pobierz przygotowany przeze mnie dzienniczek.

Po 5. zadbaj w cukrzycy ciążowej o balans!

Choć może wydawać się to trudne, to chcę byś w cukrzycy ciążowej znalazła równowagę. Niepotrzebny jest tu stres (choć to pewnie dobrze wiesz 🙂 ). Naprawdę nie powinnaś się nadmiernie martwić i biczować za to, że nie jesteś w stanie akurat dzisiaj zjeść aż sześciu posiłków. Ani też tym, że zjadłaś kilogram truskawek, bo nie mogłaś się im oprzeć. Liczy się całokształt diety, a nie jedna wpadka. Jeśli się już stało, to w następnym posiłku wróć na dobre tory, ale nie obwiniaj się za to, że glukoza wzbiła się do kosmosu.

Chcesz więcej wskazówek, jak obniżyć poziom glukozy w cukrzycy ciążowej?

Jeśli to nie zaspokoiło Twojej wiedzy, to mam coś jeszcze. Bezpłatny e-book dla kobiet z cukrzycą ciążową ze wskazówkami o tym, jak obniżyć poziom glukozy we krwi. Znajdziesz w nim dodatkowe porady, które sprawdzają się nie tylko w teorii, ale przede wszystkim u moich pacjentek. Zapisz się na newsletter i pobierz swój własny egzemplarz.

Paulina Lesicka Zdrowo Rośniemy www.zdroworosniemy.pl dietetyk dla kobiet w ciąży, psychodietetyk dla kobiet w ciąży, dietetyk cukrzyca ciążowa, dietetyk online ciąża
.

Jeżeli nie chcesz zapisywać się do Newslettera, możesz uzyskać dostęp do e-booka za 39.00 zł brutto, pisząc na adres e-mail: kontakt@zdroworosniemy.pl. Więcej informacji znajdziesz w Regulaminie Newslettera.

Piśmiennictwo:

  1. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, (2022). Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2022, Current Topics in Diabetes, 2(1), 1-134.
  2. PTG, (2017). Standardy Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników postępowania u kobiet z cukrzycą, Ginekologia i Perintologia Praktyczna, 2(5), 15-229.
  3. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, (2014). Standardy Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego: postępowanie u kobiet z cukrzycą – aktualizacja, Ginekologia Polska, 85, 476-478.
  4. Majewska, A., Wojda, B., Małek, A., Stanirowski, P., Bomba-Opoń, D. A., (2020). Nowe aspekty dotyczące monitorowania i leczenia ciążowego, Ginekologia i Perintologia Praktyczna, 5(2), 47-55.

Paulina Lesicka, dietetyk ciąża, dietetyk dla kobiet w ciąży, dietetyk ciąża, dietetyk cukrzyca ciążowa, dieta w ciąży, Zdrowo Rośniemy, psychodietetyk dla kobiet w ciąży

Potrzebujesz pomocy dietetycznej w cukrzycy ciążowej? Sprawdź ofertę i daj sobie pomóc, a potem zacznij pewnie odżywiać siebie i swoje dziecko, by zdrowo rosło!

Sprawdź ofertę

 

 

Przewiń do góry