Suplementacja witaminą D u mam i dzieci

Suplementacja witaminą D u dzieci, kobiet w ciąży, mam, dietetyk Paulina Lesicka, Zdrowo Rośniemy

Pewnie każdy z Was niejednokrotnie słyszał, że zalecana jest suplementacja witaminą D. Rzeczywiście jest to jedna z witamin, której może brakować w naszym organizmie zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Kto i w jakich dawkach powinien przyjmować witaminę D w postaci suplementu lub leku? Dlaczego jest to tak ważne, by zapewnić jej odpowiednią podaż? Na podstawie aktualnej wiedzy i zaleceń opowiem Wam jak powinna wyglądać suplementacja u przyszłych mam, małych dzieci i kobiet karmiących piersią.Suplementacja witaminą D u dzieci, kobiet w ciąży, mam, dietetyk Paulina Lesicka, Zdrowo Rośniemy

Czym jest witamina D i gdzie się znajduje?

Gdy mówimy o witaminie D niekoniecznie zdajemy sobie sprawę, że jest to kompleks trzech rozpuszczalnych w tłuszczach witamin: D1, D2 i D3. Witaminy te różnią się budową strukturalną oraz źródłem ich występowania. Najważniejszymi formami dla człowieka są witamina D2 (ergokalcyferol) i witamina D3 (cholekarcyferol). Obydwie witaminy są przetwarzane dzięki enzymom wątrobowym do związku zwanego 25-hydroksywitaminą D. Tę nazwę możemy spotkać w laboratoriach, kiedy badamy poziom wysycenia organizmu witaminą D.

Witamina D2

Witamina D2 powstaje w roślinach, grzybach oraz drożdżach. To oznacza, że dostarczamy ją do organizmu tylko i wyłącznie dzięki jedzeniu. Wchłanianie witaminy D z przewodu pokarmowego jest jednak ograniczone, bo waha się w granicach 50-80%. Na ten stan ma wpływ wiele czynników. Jest to m.in obecność kwasów tłuszczowych, stan błon śluzowych i aktywność perystaltyczna jelit czy czynność gruczołów przytarczycznych.

Witamina D3

Witamina D3 w głównej mierze jest syntetyzowana przez naszą skórę pod wpływem działania promieni słonecznych. Jej wytworzona ilość jest zależna od czasu przebywania na słońcu (czyli co najmniej 15 minut między 10:00, a 15:00), pigmentacji skóry (im ciemniejsza karnacja, tym trudniejsza synteza witaminy) i ilości odsłoniętego ciała (muszą to być przynajmniej podudzia i przedramiona). Żeby zwiększyć szansę na większą syntezę witaminy D3 powinniśmy wystawiać swoje ciało na słońce codziennie, a przy tym nie korzystać z kremów z filtrem. Dzięki takiej ekspozycji na promienie słoneczne przy nie zachmurzonym niebie jesteśmy w stanie dostarczyć nawet 80-100% zalecanej ilości witaminy D. 

W niewielkim stopniu witaminę D3 możemy dostarczyć z pożywieniem. Najbogatszym źródłem witaminy są tłuste ryby morskie, m.in. śledź, węgorz, makrela czy łosoś. Dobrym źródłem witaminy D są jajka, a zwłaszcza żółtko. Niewielkie ilości znajdują się także w serze żółtym, mleku i maśle.

Jeśli zastanawiasz się jakie ryby będą bezpiecznym wyborem w czasie ciąży, to koniecznie przeczytaj wpis na ten temat.

Rola witaminy D

Większość z Was na pewno kojarzy podstawową rolę witaminy D w organizmie, a mianowicie udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej. Dzięki odpowiedniej ilości witaminy D nasz układ kostny jest prawidłowo zbudowany. Dbanie o odpowiednie wysycenie organizmu witaminą D jest szczególnie ważne u dzieci, gdyż są one w trakcie wzrostu i rozwoju. Ewentualne niedobory tej witaminy mogą wiązać się z wystąpieniem demineralizacji kości, co u dzieci objawia się krzywicą, a u dorosłych osteoporozą, czyli zniekształceniem kości i większą podatnością na złamania. Ale nie tylko kości i zęby potrzebują witaminy D do prawidłowego funkcjonowania. Witamina D jest również swego rodzaju strażnikiem organizmu. Wpływa ona na układ odpornościowy, m.in.  poprzez produkowanie przeciwciał czy zmniejszenie reakcji zapalnej organizmu. Dodatkowo działa profilaktycznie, zmniejszając ryzyko wystąpienia infekcji. Witamina D wpływa także na utrzymanie prawidłowej masy ciała czy regulację gospodarką insulinową.

Poznaną właściwością witaminy D jest również jej wpływ na zapobieganie występowaniu niektórych chorób w tym:

  • chorób cywilizacyjnych (cukrzycy typu II, otyłości, nadciśnieniu tętniczemu, miażdżycy, chorobie niedokrwiennej serca),
  • niektórych nowotworów (m.in. płuc, okrężnicy, prostaty, jajnika, piersi, trzustki),
  • chorób autoimmunologicznych (m.in. cukrzycy typu I, astmie, stwardnieniu rozsianemu, reumatoidalnemu zapaleniu stawów),
  • depresji.
Ryba jako źródło witaminy D, suplementacja witaminą D u dzieci, witamina w ciąży, dietetyk dziecięcy, dietetyk mam Paulina Lesicka, Zdrowo Rośniemy

Suplementacja witaminą D

Pokrycie zapotrzebowania na witaminę D z dietą jest nikłe, a ze względu na obszar geograficzny w jakim znajduje się Polska nie jest możliwe, by w całym roku efektywnie produkować witaminę D3. W związku z tym wszyscy jesteśmy narażeni na niedobory witaminy D. Żeby temu zapobiec wskazana jest profilaktyczna suplementacja witaminą D co najmniej od października do marca. Najlepiej jednak stale monitorować poziom witaminy D w organizmie i w zależności od wyniku dopasowywać wielkość dawki suplemetacyjnej z lekarzem.

Czas ciąży i karmienia piersią

Witamina D odgrywa szczególną rolę w okresie ciąży i laktacji. W końcu jest nie tylko ważna dla mamy, ale także dla rozwijającego się maluszka. Niedobory witaminy D zwiększają m.in. ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, rzucawki, jak też przedwczesnego porodu. Zbyt mała ilość witaminy D w organizmie może mieć również negatywny wpływ na rozwój układu kostno-szkieletowego u dziecka. W bardziej odległym czasie niedobory witaminy D w ciąży mogą być czynnikiem wystąpienia niektórych chorób, w tym alergicznych i autoimmunologicznych.

Ogólnie zalecaną dawką witaminy D przez cały okres ciąży i karmienia piersią jest 2000 IU/dobę. Lekarz prowadzący ciążę, a później lekarz rodzinny powinien jednak dostosować dawkę witaminy D do poziomu  występującego w surowicy. Jej ilość we krwi powinna być zatem kontrolowana, a stężenie powinno się mieścić w granicach > 30-50 ng/ml. 

Czujesz, że mogę Ci pomóc? Sprawdź, co mogę Ci zaoferować!

Chętnie się dowiem, jak mogę Cię wesprzeć, by zdrowo rosnąć.

SPRAWDŹ OFERTĘ

Niemowlęta i dzieci

Pierwsze zalecenia odnośnie suplementacji witaminą D usłyszymy już w szpitalu, a później od pediatry i położnej w czasie wizyt kontrolnych. Niemowlęta do 6. miesiąca życia powinny przyjmować 400 IU/dobę niezależnie od sposobu karmienia. Nieco inaczej ma się sprawa u dzieci urodzonych przed 32. tygodniem życia. W takich przypadkach zaleca się suplementację w dawce 800 IU/dobę od pierwszych dni. Po około miesiącu maluszek powinien mieć pobraną krew w celu sprawdzenia czy organizm jest odpowiednio wysycony witaminą D. W zależności od wyniku kolejne dawki ustalane są indywidualnie.  

W późniejszym okresie, czyli od 6. do 12. miesiąca życia zalecana jest suplementacja od 400 do 600 IU w ciągu dnia. Konkretna dawka jest zależna od ilości witaminy D przyjętej z pokarmem, np. z mieszanką mleczną, która jest wzbogacona o witaminę D. 

Po ukończeniu roku aż do 10 lat suplementacja od maja do września nie jest konieczna o ile dziecko nie ma przeciwwskazań zdrowotnych i ma zapewnione odpowiednie warunki do syntezy witaminy D, czyli:

  • przebywanie na słońcu co najmniej 15 minut między 10:00 a 15:00,
  • odsłonięte przedramiona i nogi,
  • brak kremów z filtrem,
  • bezchmurne niebo.

W pozostałych przypadkach (a w praktyce niemalże u wszystkich) zalecana jest suplementacja o dawce 600-1000 IU/dobę. Z racji, że jest to zależne od masy ciała i dostarczanej witaminy D z dietą, odpowiednią dawkę powinno dobrać się z lekarzem pediatrą.

Lepszy będzie lek czy suplement z witaminą D?

W aptece półki uginają się pod ilością preparatów z witaminą D. W kapsułkach, w kropelkach, z witaminą K,  z wapniem, o mniejszej i większej dawce. Którą więc wybrać? Najważniejsze, by zwrócić uwagę na zalecaną Tobie lub Twojemu dziecku dawkę. Następnie przeczytaj skład, nie powinien zawierać zbyt dużo substancji pomocniczych. Ostatnio promuje się preparaty z witaminą K, jednak nie ma to uzasadnienia w badaniach naukowych, a tym samym konieczności brania preparatów z tą witaminą. Inaczej ma się sprawa z wapniem. Jeżeli Twoja dieta jest bogata w ten składnik mineralny to nie masz się czym martwić. Jeśli jednak z jakiegoś powodu może brakować wapnia w posiłkach, które jesz zaleca się dodatkową jego suplementację. W razie wątpliwości warto skonsultować ten aspekt z dietetykiem. 

Dodatkowo, jeśli masz możliwość, by lekarz wystawił Ci receptę na witaminę D, skorzystaj z tego. Lepiej kupić witaminę D w postaci leku, niżeli suplementu diety. Leki w porównaniu do suplementów są przebadane wszerz i wzdłuż. Jest to więc gwarancja odpowiedniej jakości. Więcej informacji o tym, jak wybrać najlepszy preparat z witaminą D3 przeczytasz we wpisie Pana Tabletki.

Suplementacja witaminą D, kobiety w ciąży, karmienie piersią, witamina D u dzieci, dietetyk Paulina Lesicka, Zdrowo Rośniemy

Witamina D – podsumowanie

  • Niedobory witaminą D są częstym zjawiskiem w całej populacji. Warto więc kontrolować jej poziom w surowicy. 
  • Profilaktyczna suplementacja witaminą D jest wskazana wszystkim w okresie jesienno-zimowym.
  • Kobietom w ciąży i w trakcie laktacji zaleca się suplementowanie witaminy D w ilości odpowiedniej do wyniku stężenia witaminy D we krwi. Ogólnie przyjętą dawką suplementacyjną w tym okresie jest 2000 IU/dobę.
  • U zdrowych niemowląt od pierwszych dni życia do 6. miesiąca zaleca się suplementację w ilości 400 IU/dobę niezależnie od sposobu karmienia. Po tym czasie do 12. miesiąca zalecaną dawką jest 400-600 IU w ciągu dnia.
  • Po pierwszym roku życia suplementacja witaminą D nie jest konieczna, chociaż nadal zalecana.
  • Przyjmowanie preparatów z witaminą D warto łączyć z posiłkiem zawierającym tłuszcz.
https://www.instagram.com/p/CO-nmvEJ5k_/?utm_medium=copy_link

Cześć, nazywam się Paulina Lesicka i jestem dietetyczką oraz psychodietetyczką. Pomagam mamom takim jak Ty zadbać o swoją dietę w ciąży bez rezygnacji z ulubionego jedzenia, by w efekcie urodzić zdrowe dziecko!
Przewiń do góry